Ankara asfalt firmaları
Asfalt Katmanları

Asfalt Katmanları

Asfalt katmanları, asfaltta bulunan katmanlar ve yapıları işaret etmektedir. Asfaltın oluşturulmasında büyük bir öneme sahip olan asfalt katmanları ile kaliteli ve dayanıklı asfaltlar elde etmek mümkündür.

Asfalt geleneksel yol yapım malzemelerine göre çeşitli özellikleri ve avantajları nedeniyle yol yapımında kullanılmaktadır. Asfalt, üretim süreci sırasında içine yerleştirilen belirli, benzersiz özelliklere sahiptir. Bir hammadde olarak bitüm, yol yapımı için esnek hale getirir ve bir karışım olarak bitüm, asfaltın yol yapımında yaygın olarak kullanıldığı anlamına gelen bazı avantajlar sunar.

Asfalt Katmanlarının Avantajları

Asfalt, derz veya döşeme kullanılmamakta; bu nedenle sürmek için düz ve pürüzsüz bir yüzey sunmaktadır. Ayrıca gürültü emisyonu beton tavanlara göre daha düşüktür. Bitümlü kaplamada daha az aşınma ve yıpranma vardır. Bu da pürüzsüzlüğün korunduğu anlamına gelir.

– Bitümlü kaplamanın aşınması ve yıpranması kademeli, sürekli bir süreçtir. Beton tavan kırılgan kusurlar gösterir.

– Hızlı bir şekilde düzeltilebilirler. Hızlı bir şekilde kurdukları için trafiğe giden yolu tersine çevirmek için zaman harcamazlar.

– Bu, kaynak kısıtlamaları veya trafik tahminleriyle ilgili sorunların olduğu bir durumda inşaat aşamalarının gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

– Bitümlü yolların satın alma maliyetleri ve tüm bakım maliyetleri beton yollara göre daha düşüktür.

– Erime sırasında yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve buz çözücü maddelerden etkilenmezler.

Asfaltın Dezavantajları

Ancak asfaltın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

– Bitümlü yüzeyler daha az dayanıklıdır.

– Beton kaplamalara göre düşük çekme dayanımı

– Aşırı hava koşulları ve anormal hava koşulları, bitümlü kaplamaların düzgün ve yumuşak olmasına neden olur .

– Kirliliği olan bitüm, erimesinin bir sonucu olarak toprağın ve dolayısıyla yeraltı suyunun kirlenmesine neden olabilir. Bunlar az miktarda hidrokarbon içerebilir.

– İnşaat ve kullanım aşamasında gözeneklerin ve drenaj yolunun tıkanması

– Daha fazla tuz – Kış mevsiminde kar olmaması için.

– Aşırı sıcaklık koşullarında yüksek inşaat maliyetleri

Kaliteli Asfalt Malzemeleri

Ayrıca asfalt malzemeleri ile en kaliteli ve profesyonel hizmetlere sahip olmak için hemen harekete geçerek bu konuda deneyim elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin. Her şeyden önce yapmanız gereken tek şey bizi tercih ederek mükemmel ve kaliteli bir şekilde bilgi sahibi olmaktır.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın