Ankara asfalt firmaları
Asfalt Dökümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Asfalt Dökümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Asfalt dökümü için dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı vardır. Bu kapsamda tercih edilecek yetkili firmanın asfalt dökümü işleminde dikkate alınması gereken kuralları uygulaması gerekmektedir. Bu doğrultuda asfalt dökümünde dikkat edilmesi gereken kurallar şu şekildedir:

Asfaltın kalınlık oranı azaldıkça toleranslarında doğru oranda azalması gerekmektedir.

Yağışlı günlerde asfalt dökümü işleminin yapılmaması gerekmektedir.

Asfalt dökülürken hava sıcaklığının minimum 5 derece olması gerekmektedir.

Yol çizgisinin çekilmesinin öncesinde yüzeyin basınçlı su aracılığıyla temizlenmesi önemlidir. Ardından yolun çizgisi çekilinceye dek alan trafiğe kapatılmalıdır.

Aşınma tabakasına daneli malzemenin kesin bir şekilde dökülmemesi sağlanmalıdır.

Aşınma sonrası asfalt brodürlerin yapım aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Böylece yağmurun dolgulara verebileceği zararlar önlenmiş olur.

Asfalt sıkıştırma işleminin anında asfaltın istenilen değerin üstünde soğumaması sağlanmalıdır.

Sıkıştırma değerlerinin şartname değerleri kapsamında olması zorunludur.

Asfalt dökümü işleminin sırasında asfaltın sıcaklığının 155 ila 160 derece aralığında olması gerekmektedir.

Üretilen asfalt yoğunluğunun yaklaşık olarak 2.4t/m3 olması gerekmektedir.

Kaplama ve Yama İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Kaplama ya da yama işlemleri zarar gören asfalt zeminlerin üzerinde yapılmaktadır. Bu tip alanlarda işçiliğin önemi ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla kaplama ve yama işlemleri için işinde deneyime sahip olan firmaların ve personellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Sonrasında hendek oluşan, zarar gören ve yıpranan yerlerde asfalt kesme makinesiyle kabul gören sınırlar kesildikten sonra kaldırılarak ek yerlere emisyon döküm işlemi yapılmaktadır. Ardından bu bölgeye uygun olacak şekilde soğuk asfalt ya da sıcak asfalt dökülmektedir. Böylelikle asfalt döküm sonrasında oluşan kusurlar ortadan kalkmaktadır.

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Asfalt dökümü yaptırırken iki farklı seçenek olan sıcak ve soğuk asfalt vardır. Sıcak asfalt zorlu hava koşullarında dayanıklı olmaktadır. Hızlı bir şekilde soğuma özelliğine sahiptir ve yol kapatma süresini en aza indirmektedir. Esnek bir yapıya sahip olan sıcak asfalt otoparklar, yollar ve araba yollarında kullanılmaktadır. Soğuk asfalt ise sıcak asfalt kadar güçlü değildir. Ancak çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Soğuk asfalt dökümü hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda geçici düzeltme işlemleri için mükemmel bir seçenektir. Küçük çaplı onarım ve yamalar için soğuk asfalt hasarın yayılmasını önlemektedir.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın