Ankara asfalt firmaları
Kışın Asfalt Dökülür Mü?

Kışın Asfalt Dökülür Mü?

Kışın asfalt dökülür mü sorusu kapsamında asfalt çalışmaları ve dökümü için mevsimin bir önemi olmamaktadır. Bu bağlamda önemli olan nokta asfaltın dökümü yapılan günün yağışlı olmamasıdır. Yağışın olmadığı günlerde asfalt döküm işlemi ve çalışmaları yapılabilmektedir.

Yağışlı Havalarda Asfalt Dökümü Neden Yapılmaz?

Yağışlı olan havaların olduğu günlerde asfaltın döküm işleminin yapılmaması oldukça önem arz etmektedir. Çünkü yağışlı havanın hâkim olduğu günlerde yapılan asfaltın su ile temas etmesi muhtemeldir. Asfaltlar ise su ile temas halinde bulunmaması gereken bir malzemedir. Döküm aşamasında su ile temasa giren asfaltın su teması olmadan yapılan asfalta kıyasla daha hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Çünkü su ile temas haline giren asfaltın ömrü daha kısadır.

Hava sıcaklığının minimum 5 derece olması kapsamında soğuk havalarda da asfaltın döküm işlemi yapılabilmektedir. Soğuk havalarda sıcak asfalt normale kıyasla daha hızlı soğumaktadır. Dolayısıyla sıcak asfaltın hızlı bir şekilde soğumasını engellemek adına özel karışım asfaltın kullanılması gerekmektedir. Özel karışıma sahip asfaltlar normal asfaltla kıyaslandığı zaman daha geç soğumaktadır.

Soğuk havaların hâkim olduğu günlerde asfaltın döküm işlemlerinde toleranslar azalmaktadır. Dolayısıyla silindirlerin finişerleri takip etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda finişer sonrasında silindirlerin hızlı bir şekilde sıkıştırma işlemine başlaması sağlanmalıdır.

Tüm bu ayrıntılar göz önünde bulundurulduğu zaman asfaltın dökümü işlemi için en uygun zaman diliminin yaz ayları olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum kış aylarında asfaltın döküm işleminin gerçekleştirilemeyeceği anlamını taşımamaktadır. Yağışlı bir havanın hâkim olmadığı kış günlerinde de asfaltın çalışmaları ve döküm işlemi yapılabilmektedir.

Asfalt Uygulamalarında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Asfalt uygulaması işlemlerini gerçekleştirmeden önce dikkate alınması gereken en önemli konulardan bir tanesi de asfaltın fiyatı olmaktadır. Bu noktada hemen herkesin merak etmiş olduğu konular arasında yer alan asfaltın fiyat aralığı vardır. Bu kapsamda satın alım işlemi yapacak kişilerin konuyla alakalı nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda değerlendirme yapması gerekmektedir. Dolayısıyla kaliteli ve verimli sonuçlar için kaliteli firmalara başvurulması önemli bir noktadır. Dikkate alınması gereken asıl husus ise asfalt fiyatlarını etkileyen faktörlerdir.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın