Ankara asfalt firmaları
Soğuk Asfalt Hesaplama

Soğuk Asfalt Hesaplama

Soğuk asfalt hesaplama, bireylerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Şimdi, gelin soğuk asfalt hesaplama ile ilgili tüm detaylı bilgileri hep birlikte inceleyelim.

Soğuk Asfalt Nedir?

Yol yüzeylerinin deforme olmasına, çatlamasına veya hasar görmesine neden olabilmekte birçok koşul vardır. Hava koşulları ve aşırı sürtünme, gözetimsiz bırakılırsa; ciddi bozulmalara ve tehlikeli yol koşullarına yol açılmakta erozyona veya agrega kaybına neden olabilmekte.

Yol onarımları sırasında, bu bölümleri yeniden kaplamak; ve daha fazla aşınma ve yıpranmayı önlemek için yüzey kaplamaları ve asfalt yamaları kullanılabilmekte. Ayrıca yolları kapatmak için de kullanılabilirler ve suyun altındaki hasarlı yüzeye sızmasını; önleyen su geçirmez bir tabaka oluştururlar. Bunu sağlamak için kullanılmakta ürünlerden biri de soğuk karışım bitümdür. Bu yazıda, bu tür yol koruyucuları keşfedecek ve temel faydalarına bir göz atacağız.

Soğuk Karışım Bitüm Nedir?

Soğuk karışım bitüm emülsiyonu mineral agrega, su ve bağlayıcıdan oluşur. Verimli taşıma ve uygulama için genellikle toplu ambalajda veya çoklu torbada sağlanır.

Uygun Maliyetli

Serilmesi için ısıtma veya özel ekipman gerektirmediğinden, soğuk karışım bitüm; yol onarımları için uygun maliyetli bir seçimdir. Toplu olarak satın alınabildiğinden ve sabit kalırken daha uzun süre depoda tutulabildiğinde; maliyetleri bütçelere uygun tutmak için daha yüksek miktarlarda satın alınabilmekte.

Verimli

Reaktif ve acil yol onarımlarında, trafik akışına minimum etki ile hızlı bir şekilde harekete; geçme ve hasarlı yüzeyleri onarma yeteneği çok önemlidir. Ayrıca acil durumlarda diğer yol kullanıcıları için bir risk oluşturduğundan;, tehlikeli koşullarda bir otoyolu veya karayolunu terk etmek mantıklı değildir. Soğuk karışım bitüm depoda uzun süre tutulabildiğinden bu tür durumlarda çok daha hızlı hareket ettirilebilmekte. Ayrıca, soğuk karışım bitümün kürlenme süreleri tipik olarak sıcak asfalttan daha hızlı olduğundan; yollar verimli bir şekilde onarılabilmektedir ve sürücüler için güvenli kalırken daha hızlı yeniden açılabilmekte.

Tüm Hava Koşullarına Uygun Çözüm

Sıcak asfaltın soğuk havalarda döşenmesi zor olabilmekte. Bunun nedeni, bir yüzey soğuk olduğunda, malzemenin akışını engelleyen bitümün soğumasına neden olmasıdır. Bu nedenle, sıcak asfaltın karlı, buzlu veya ıslak koşullarda döşenmesi idealden daha az olabilmektedir. Çünkü ortaya çıkan yüzey tabakasının çatlaklara ve deformasyona çok daha erken maruz kalması muhtemeldir. Soğuk karışım bitüm ise yılın herhangi bir zamanında, her türlü hava koşulunda yapılabilmekte ve serilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın