Ankara asfalt firmaları
Desenli Asfalt Nedir?

Desenli Asfalt Nedir?

Renkli ve desenli asfalt, asfalt dokuma tekniğiyle beraber yüzey alanını güçlendirmek ve renklendirmek amacıyla tercih edilmektedir. Bu asfaltın yüzeyi kaplama ve şekillendirme işlemlerinde kullanılmaktadır. Asfalt üzerine baskı yapma, desenlendirme ve dekoratif asfalt şablonları amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda asfalt sıcak formdayken kompaktör aracılığıyla şablona baskı uygulanmaktadır. Böylelikle asfalt istenen görünüme ulaştırılmaktadır.

Desenli Asfalt Alan Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Desenli asfalt işlemi plentlerde hazırlanmış olan sıcak bitümlü karışımın yola serilmesinin öncesinde başlamaktadır. Bu doğrultuda bitümlü karışımın serilimi öncesinde uygulama bölgesinin serilim işlemi için hazır bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu hazırlık kapsamında astar, yapıştırma tabakası, ince reglaj ve süpürme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İnce reglaj işlemi projedeki eğim ve kota göre yapılan temel tabakanın üzerine asfalt kaplama seriliminin öncesinde sathın düzeltilmesidir. Bu işlem için tamamlanmış granürlerin satıh tabakasından herhangi bir şekilde (trafik ve yağmur gibi) bozulmuş kesimlerin kabartılarak eğime ve kota göre sıkıştırılmasıdır. Satıhta çatlaklar bulunduğu takdirde derin ve geniş olarak kazılması gerekmektedir. Ardından uygun malzemeler ile doldurularak sıkıştırılması sağlanmalıdır. Sonrasında satıhta gözlemlenen yabancı maddeler ve killi kesimler sökülmelidir. Son olarak da projesine uygun olacak şekilde takviye edilip sıkıştırılmalıdır.

Desenli Tabaka Asfalt Avantajları Nelerdir?

Desenli tabaka asfalt avantajları kapsamında pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Bu doğrultuda avantajları şu şekildedir:

Bu işlem ile her türlü desen, işaret ve şekil yapılabilmektedir. Dolayısıyla estetik görüntüleri sağlamaktadır.

Desenli asfaltlar diğer kaplama malzemeleriyle kıyaslandığı zaman daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Yüksel mukavemet sağlayan özelliği sayesinde uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Çevresel ve iklimsek etkenlere karşı dayanıklılığa sahiptir.

Kolay zemin temizlenmesi ve kir tutmayan tabaka özelliği mevcuttur.

Asfalt serim aşaması en kısa süre zarfında tamamlanan zemin uygulamasıdır.

Desenle Asfalt Kullanım Alanları Nelerdir?

Desenli asfalt kullanım alanı bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu kapsamda desenli asfaltın kullanım alanlarına örnek olarak; yürüyüş yolları, bisiklet yolları, karayolları, sokak ve caddeler, fabrika sahaları, meydanlar, AVM’ler, spor sahaları, park alanları, tören alanları, miting alanları, çevre yolları, yaya kaldırımları, açık ve kapalı otoparklar ve site içi ulaşım yolları verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın