Ankara asfalt firmaları
Asfalt Yaması Nedir?

Asfalt Yaması Nedir?

Asfalt yaması, bir tür sıva malzemesi ya da yama maddesi olarak kullanılmakta olan asfalt karışımıdır. Bu karışım yol, cadde ve benzeri yüzeylerde oluşan çatlakları, yarıkları ya da dökülmeleri giderme amacıyla kullanılmaktadır. Asfalt yaması, aşındırıcı özelliklere sahip olması nedeniyle dayanıklıdır ve oldukça uzun bir ömre sahiptir. Özellikle de hava koşullarına dayanıklı olmasından dolayı asfalt yama yol ve cadde gibi açık hava ortamında kullanılan yüzeylerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Asfalt Yaması Neden Kullanılır?

Asfalt yaması, yol ve sokaklarda oluşmuş olan çatlakların tamir edilmesi için kullanılmaktadır. Bu çatlaklar zamanla doğal olarak oluşabilmekte ya da zeminin hareketlerinden dolayı meydana gelebilmektedir. Asfalt yama ise bu durumda zemini yeniden düzgün bir hale getirmektedir Böylelikle yolun güvenliğini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra asfalt yamasıyla zemindeki çatlakların daha da büyümesi önlenmekte ve yolun ömrü uzatılabilmektedir.

Asfaltın Yamalaması Nasıl Yapılır?

Asfalt yaması, genel anlamda bir asfalt yolunun hasar görmüş kısımlarını tamir etmek için yapılmaktadır. Bu doğrultuda asfalt yama yapılan bölgenin öncelikli olarak derz kesme makinesiyle kesilmesi gerekmektedir. Ardından yama yapımı olacak bölgenin temizlenmesi ve zemine emisyon işleminin uygulanması gerekmektedir. Daha sonra asfalt yama robotuyla sıcak asfalt dökülmektedir. Üzerinden de yama silindiri ile sıkıştırma işlemi uygulanmaktadır. Silindir işleminin hemen ardından derzlere emülsiyon uygulanmaktadır.

Bu kapsamda asfalt yamasını yapacak olan kişi ya da kuruluş asfalt yolunun sahibi tarafından belirlenmektedir. Bu durum yolun kentsel alanda bir kamu yolu olması durumunda kent ya da ilgili yerel yönetim tarafından yapılmaktadır. Fakat yol bir özel mülkiyet olduğu takdirde ise yolun sahibi tarafından yapılabilmekte veya bir asfalt tamir şirketi tarafından yaptırılabilmektedir. Asfaltın tamirini yapacak şirket tercih edileceği takdirde bu şirketin profosyonel bir şirket olması önem arz etmektedir.

Asfalt Yamasının Fiyatları

Asfalt yaması fiyatları yapılan işin büyüklüğüne, kullanılan malzemenin türüne, işin zorluk derecesine ve yapılacağı bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bakıldığı zaman asfalt yamasının işleri için bir fiyat tahmini vermek zordur. Dolayısıyla asfalt yamasının işleri için yetkili firmalardan fiyat teklifleri alınması en doğrusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın