Ankara asfalt firmaları
<strong>Asfalt ve Bitüm Farkı</strong>

Asfalt ve Bitüm Farkı

Asfalt ve bitüm farkı, asfalt servisleri tarafından kaldırım ve yol yapımında en yaygın olarak kullanılan hammaddedir. Asfalt sağlam ve güvenilir olduğundan, birçok yol müteahhidi inşaatları için asfaltı kullanır. Asfaltın dışında yol yapımında kullanılan başka hammaddeler de vardır. Bu malzemeler arasında çakıl, beton, asfalt ve bitüm bulunmakta. Bitüm, yol yapımında kullanılan bir hammaddedir. İnsanlar genellikle asfaltta ve bitüm arasında kafa karıştırır. Her iki yol yapım malzemesini de detaylı olarak anlayalım.

Bitüm Nedir?

Bitüm, farklı formlarda bulunan çimentolu bir malzemedir. Bitümün doğal olarak oluşan bir hammaddedir ve yol yapım işlerinin neredeyse önemli bir kısmı bu tür hammaddelere ihtiyaç duyar. Asfaltın yeterince sağlam olmasını ve bir arada durmasını sağlayan sıvı bağlayıcıdır. Bitüm kullanarak yollar inşa ettiğinizde; yolun yüzeyine bir bitüm tabakası uygulanır. Bitüm sprey tabakası daha sonra agrega ile kaplanmakta. Agrega daha sonra tekrar bitüm spreyi ile kaplanmakta.

Asfalt Nedir?

Asfalt ve Bitüm Farkı, öncelikle yol yapımında kullanılan bir hammadde türüdür. Aslında daha önce de belirtildiği gibi asfalt geri dönüştürülebilmekte ve dayanıklılığı ve düşük maliyeti nedeniyle en yaygın kullanılan yol malzemesidir. Asfalt yollar, asfalt yol bakımının zamanında yapılması koşuluyla, ekonomik olması ve son derece dayanıklı olması nedeniyle tercih edilmektedir .

Yol Yapım Süreci

Ancak asfalt hammadde olarak kullanılan bir yol inşa edilirken; profesyoneller öncelikle yolu tüm kir ve toz parçacıklarından temizler. Temizleme işleminin ardından yol asfaltla kaplanıyor. Hammadde daha sonra bir merdane veya başka bir ekipman türü ile sıkıştırılmakta. Sıkıştırma işleminden sonra asfalt yol; hammaddeyi güçlendiren bir cam tozu dolgusu ile işlenir.

Ayrıca asfalt yollarınızın daha uzun ömürlü olması için asfalt yol onarım hizmeti veren firmalar yardımıyla bakımlarının zamanında yapılmasını sağlamalısınız. Bakım işlemi sırasında müteahhitler, oluşmaya başlayan çatlak veya çukurları onarırlar. Ayrıca yol, üzerinde su birikmeyecek şekilde düzleştirilmiştir. Tüm bu bakım önlemleri, asfalt yolunuzun iyi durumda kalmasını sağlar.

Siz de yol yapmak istiyorsanız asfalt hizmeti veren firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel bir firma yol yapmak için ne tür hammaddelere ihtiyaç olduğunu bilir ve yapılan yolun uzun ömürlü olmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın