Ankara asfalt firmaları
Asfalt Silindiri Kaç Ton?

Asfalt Silindiri Kaç Ton?

Asfalt silindiri kaç ton sorusu söz konusu silindir ve asfalt; ile ilgilenen kişiler için büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada söz konusu silindirin kaç ton olduğu; ile ilgili detaylı bir rehberi sizler için hazırladık.

Asfalt silindirinde önemli olan 3 parça bulunmaktadır.

  • Finişer tablası
  • Çelik tekerlek silindiri
  • Pnömatik lastik silindiri

Asfalt Silindiri Kaç Ton? Ancak her ekipman parçası asfaltın 2 yöntem ile sıkıştırılmasını sağlamaktadır.  Ağırlığını HMA yüzeyine uygulayarak ve malzemeyi zemin temas alanının altına sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sıkıştırma, daha uzun temas süreleri için daha fazla olacağından; daha düşük ekipman hızları daha fazla sıkıştırma üretecektir. Açıkçası, daha yüksek ekipman ağırlığı da sıkıştırmayı artıracaktır.

Her şeyden önce zemin temas alanının altındaki sıkıştırılan malzeme ile bitişik sıkıştırılmamış malzeme arasında bir kesme gerilimi oluşturarak. Ekipman hızı ile birleştirildiğinde, bu bir kesme hızı üretir. Ekipman hızını düşürmek, kesme stresini artıran kesme hızını azaltabilmekte. Daha yüksek kesme gerilmeleri, agregayı daha yoğun konfigürasyonlarda yeniden düzenleme yeteneğine sahiptir.

Asfalt silindirini yoğunlaştırmanın bu iki aracına genellikle toplu olarak kompakt çaba olarak atıfta bulunmakta.  Silindir Değişkenleri makalesi, sıkıştırmaya entegre bir yaklaşımda her bir silindir tipinin nasıl kullanılabileceğini tartışır.

Finişer Şap

Finişer şap, aslfatın teorik maksimum yoğunluğunun yaklaşık yüzde 75 ila 85’inin; karışım şapın altından geçtiğinde elde edileceğidir.

Çelik Tekerlek Silindirleri

Çelik tekerlek silindirleri, alttaki asfaltı sıkıştırmak için çelik variller kullanan kendinden tahrikli sıkıştırma cihazlarıdır. Tandem silindirler en sık kullanılmasına rağmen, bir, iki veya hatta üç tambura sahip olabilirler. Tamburlar statik veya titreşimli olabilir ve genellikle 86 ila 215 cm (35 ila 85 inç); genişlik, ve 50 ila 150 cm (20 ila 60 inç) çap arasında değişir. Silindir ağırlığı tipik olarak 0,9 ila 18 ton (1 ila 20 ton) arasındadır.

Titreşimli Çelik Tekerlek Silindirleri

Bu nedenle bazı çelik tekerlek silindirleri, titreşimli tamburlarla donatılmıştır. Tambur titreşimi, daha büyük bir toplam sıkıştırma eforu yaratmak için; statik silindir ağırlığına dinamik bir yük ekler. Tambur titreşimi ayrıca sıkıştırma sırasında sürtünmeyi ve agrega kenetlenmesini azaltır bu da agrega parçacıklarının titreşim; olmadan elde edilebilecek olandan daha fazla sürtünme; ve kenetlenme üreten son konumlara hareket etmesine izin verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın