Ankara asfalt firmaları
Asfalt Geri Dönüşüm Süreci Nedir?

Asfalt Geri Dönüşüm Süreci Nedir?

Asfalt geri dönüşüm süreci geri dönüştürülme işlemi yapılan asfalt ürünlerinin tekrar oluşturulmasıdır. Bu işlem oldukça ucuz ve çevre dostu bir süreci kapsamaktadır. Asfalt geri dönüşüm inşaat işçilerinin, müteahhitlerin, ev sahiplerinin ya da devlet kurumlarının ürünü kullanabilmesi adına üç ana maddeye ayrılmaktadır.

Asfalt Geri Dönüşüm Süreci Nasıl İşler?

Bu işlemin sürecindeki ilk adım asfalt frezelemedir. Asfalt frezeleme altta yatan temelin yapısını korumaya çalışmaktadır. Bu işlem bir araba yolundan ya da caddeden üst katman asfalt tabakasının kaldırılmasını içermektedir. Araba yolunun özel makineler aracılığıyla dikkatle frezelenmesinin ardından asfaltlar geri dönüşüm sürecini kapsayan bir sonraki adım için asfaltın fabrikasına götürülmektedir.

Asfalt Eleme ve Boyutlandırma

Asfalt frezeleme işleminin tamamlanmasının ardından geri dönüşümü sağlanmış malzemeler eleme, boyutlandırma ve tasnif edilme aşamalarından geçmektedir. Daha ufak boyutlara sahip olan asfalt parçacıkları finişer ya da zona gibi malzemeler için kullanılabilmek üzere ayırılabilmektedir. Bunu yanı sıra daha büyük yapıya sahip olan asfalt parçacıkları ise geniş yüzey alanı olan park yerleri, araba yolları ya da kaldırımlara geri dönüştürülebilmektedir.

Asfalt Pulverizasyon

Asfalt geri dönüşüm süresi içerisinde yer alan bir diğer adım ise asfalt pulverizasyonu şeklinde isimlendirilmektedir. Bu işlem hep gerekli olmamaktadır. Fakat orijinal asfaltın alt temellerinde arıza olduğu ya da değiştirilmesi gerektiği takdirde tercih edilmektedir. Asfalt pulverizasyon işlemi alt temel tabakanın öğütülerek RAP ile karıştırılmasını kapsamaktadır. Bunun yanı sıra geri dönüştürülen malzemeler aracılığıyla meydana gelen yeni bir yüzey tabakanın oluşturulmasını içermektedir. Bu katman üzerine inşa yapılabilmesi adına oldukça güçlü olan ilk katmanı oluşturmaktadır.

Bu süreç çoğu zaman uygun maliyetli, çevreci ve hızlı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Gerçek bir şantiye ile işlemin tamamlanmasıyla nakliye kapsamında zaman ve para tasarrufunu beraberinde getirmektedir. Üstelik tam anlamıyla geri dönüştürülen malzemeleri içermesinden ötürü seri gazlarının ve yenilemeyen kaynakların seviyesini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra asfalt geri dönüşüm işleminin karbon ayak izi azaltma potansiyeli de mevcuttur. Bu doğrultuda geri dönüşümü yapılan ve geri kazanılan asfalt ürünlerini inşaat ürünlerine dâhil etmenin pek çok yolu bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın